CO-SCHOLASTIC – RECENT ACHIEVEMENTS

ICC UTKARSH SAMMAN 2015

CBSE QATAR CLUSTER BADMINTON TOURNAMENT 2015-2016

CBSE QATAR CLUSTER TABLE TENNIS TOURNAMENT 2015-16 - GIRLS 

CBSE QATAR CLUSTER TABLE TENNIS TOURNAMENT 2015-16 - BOYS

ASPIRE KIDS RUN - COMPETITIONS 2015

CBSE QATAR CLUSTER SWIMMING COMPETITION RESULTS – BOYS 

CBSE QATAR CLUSTER SWIMMING COMPETITION RESULTS  – GIRLS

Click here for C.B.S.E. CLUSTER TENNIS GIRLS WINNERS

Click here for C.B.S.E. CLUSTER CHESS RESULT-2015-16

Click here for 2nd GCC INVITATIONAL BADMINTON TOURNAMENT 2015-16, KUWAIT

Click here for CBSE QATAR CLUSTER VOLLEYBALL 1st RUNNERS-UP 

Click here for SOP RESULTS 2014 - 15

37th ALL QATAR OPEN BADMINTON CHAMPIONSHIP HELD ON 5 - 19 FEBRUARY, 2015

 

Name of the Student Class & Div Achievement Event
SUNIDHI SHENOY VII G

GOLD

GOLD

Under 14

Under 17

STEVE THOMAS VIII J

GOLD

SILVER

Under 17

Under 14

ANIRUDH SANTOSH VIII Ai GOLD Under 17
REHAN ARSHAD VI F SILVER Under 14
ADITYA MENON IX I SILVER Under 17
AGNEL JOSEPH IV Q SILVER

Under 11

Badminton Coach: Shanker Singh Mehta

QATAR GAS OPEN BADMINTON CHAMPIONSHIP HELD ON 21 - 28 JANUARY, 2015

Name of the Student Class & Div Achievement Event
SUNIDHI SHENOY VII G

GOLD

GOLD

GOLD

Under 13 Girls Singles

Under 15 Girls Singles

Under 15 Girls Doubles

THEA ANIL VIII G SILVER Under 17 Girls Singles
AGNEL JOSEPH IV Q

GOLD

SILVER

Under 11 Girls Singles

Under 11 Girls Doubles

JOAN MERRY VI A SILVER Under 13 Girls Singles
KANCHANA VI Ai SILVER Under 13 Girls Doubles
STEVE THOMAS VIII J

GOLD

SILVER

Under 15 Boys Singles

Under 15 Boys Doubles

ANIRUDH VIII Ai

SILVER

SILVER

Under 15 Boys Singles

Under 15 Boys Doubles

REHAN ARSHAD VI F

SILVER

GOLD

Under 13 Boys Singles

Under 13 Boys Doubles

SAI SRINATH VIII F SILVER

Under 15 Boys Singles

Badminton Coach: Shanker Singh Mehta

SIRAT-UN-NABI INTER-SCHOOL ELOCUTION HELD AT MES INDIAN SCHOOL

Name of the Student Class & Div Achievement Event
CAROL JOSEPH VIII F THIRD

Sirat-Un-Nabi  - Interschool Elocution Competition (Junior Category)

INTER-SCHOOL COMPETITIONS CONDUCTED BY YOUTH FORUM -QATAR

Name of the Student Class & Div Achievement Event
SMRITI HARIDASAN IV H FIRST Story Telling (Sub-Junior Girls)
LIA MATHEWS III M SECOND
PRANAV NARAYANAN III P THIRD Story Telling (Sub-Junior Boys)
SMRITI KOTHANDARAMAN IV G  FIRST Painting (Sub-Junior)
SAAI PRAJWAL VIII F THIRD Elocution (Junior Boys)
ABHIRAM KRISHNA X E THIRD Essay Writing

ABDUL QAYUM SIDDIQI

MUHAMMED ANZAR

VIII F

THIRD

Islamic Quiz  (Group)
ANWAR SAIF VII Bi

DCMUN

Name of the Student Class & Div Achievement Event
ANURAG SRIVASTAVA XI D Best Delegate

Doha College Model United Nations Conference

 

INTER-DOJO KARATE CHAMPIONSHIP 2014

Name of the Student

Class & Div

Position

Event

ANTONY BIJU

IV Ai

First Prize

Third Prize

Kata individual

Kumite individual

KEF YOUNG ACHIEVERS AWARD

Name of the Student

Class & Div

Position

Event

ROHITH MANOJ

SAHEER

VIII F

Third Prize

Kerala Engineers Forum, Qatar

Young Achievers award (Sustainability and Green invention)

SPORTS & GAMES

Name of the Student

Class & Div

Position

Event

SRAVANTI ETTA NANDAKUMAR V M Winner - Girls U10 Singles 6th QTF Open Tournament
Winner - Girls U10 Singles 6th Smash Tennis Academy Championship
Runner - Girls U10 Singles QTF & Doha Intercontinental Championship 2014

SIDDHARTH  RAMESH

IX A

Winner  - Boys U14 Singles

QTF & Doha Intercontinental Championship 2014 Organized by Qatar Tennis Federation

Winner  - Boys U14 Doubles


APTITUDE BASED COMPETITION

Name of the Student

Class & Div

Position

Event

ANTONY BIJU

IV Ai

Grand Champion

(Intermediate Category)

UCMAS Qatar National Competition 2014

VISHWESH PRAKASH

VIII B

Champion

(Elementary)

ADWAITH KRISHNA

IX J

1ST Runner Up

(Intermediate)

ADITHYA SUNIL

IV Ai

Third Runner Up

ADEL MOHAMMED HANEF V M Third Runner Up           (Z3 - Age 9 and above)

UCMAS (25/10/2014)

Name of the Student

Class & Div

Position

Event

ANWIL STEVE D'SOUZA

III Ci

Consolation Prize

(Age 9 category)

National ABACUS basic level competition 

 

ROBOTICS OLYMPIAD

Name of the Student

Class & Div

Position

Event

ANANTHA SAIRAM

IX Ai

SECOND

 

Team – Bot Builders

Coach Name :          Ms.Waahida Shaikh

Qatar National Robotics Olympiad

NAZIM JAMALU

IX Bi

SAM REUEL SAMUEL

IX A


INTERSCHOOL MALAYALAM QUIZ

Name of the Student

Class & Div

Position

Event

Adhithya Anil

VIII E

FIRST

Junior Category

Inter School Malayalam Quiz

Organized by Millennium Kids

Renu Geogy

Name of the Student

Class & Div

Position

Event

Ananya K Manoj

V B

SECOND

Junior Category

Inter School Malayalam Quiz

Organized by Millennium Kids

Devjit Rajesh

Name of the Student

Class & Div

Position

Event

Irene Ann Varghese

XII

FIRST

Senior Category

Inter School Malayalam Quiz

Organized by Millennium Kids

Sreelakshmi Suresh


SHASTRAYAAN

Name of the Student

Class & Div

Position

Event

NARAYANI    S A

XII C

FIRST

 

MANGALYAAN TEAM

Shastrayaan organized by Science India Forum (Samanvayam)

AILIN REEBA JAIN

XI C

ADHITHYA  ARUN

X A

VINUSH  V

IX  B

Name of the Student

Class & Div

Position

Event

Swaraj Vinod Harne

VIII E

THIRD

 

CHANDRAYAAN TEAM

Shastrayaan organized by Science India Forum (Samanvayam)

Sneha Karthik

VIII B

L. Hooriyah

VII A

Tanuja Kishor Kaleli

VI Q

 


 LITERARY AESTHETICA – AL-KHOR INTERNATIONAL SCHOOL CBSE WING (29/05/2014)

OUR SCHOOL WON OVERALL TROPHY
• ADITHYA DIVAKAR KERKERA ,CLASS XI (FIRST POSITION IN ENGLISH EXTEMPORE)
• ARANYA NANDI, CLASS X (FIRST POSITION IN ENGLISH ELOCUTION)


AARAVAM INTERSCHOOL SPORTS QUIZ (30/05/2014)

OUR SCHOOL WON. The Team members are
• ARANYA NANDI, CLASS X
• ATHARVA DEEKSHIT, CLASS X


INTERSCHOOL /CLUB HOCKEY TOURNAMENT – ORGANIZED BY QATAR HOCKEY FEDERATION

UNDER 13 GIRLS AND BOYS WON THE CHAMPIONSHIP

UNDER 13 GIRLS TEAM
• FARHEEN SHAROOK VII D
• PUNEETHA PATKAR VII E
• NUHA MUHAMMED VII F
• APURVA RAMAKRISHNAN VII E
• SEJAL SANIL TANGOOR VI D
• RIZWANA RASHEED VII I
• HARSHA JACKSON VI C

UNDER 13 BOYS TEAM
• SALMAN ZUBAIR VIID
• SREEHANTH RAMACHANDRA SHETTY VI O
• JOSHUA JONATHAN VI E
• KRISHNA KUMAR VI E
• SABEETH IBRAHIM VI G
• SAFWAN ABDUL JALEEL VI M
• PRASHANTH UDAS V E

SALMAN ZUBAIR WAS ADJUDGED AS THE MOST VALUABLE PLAYER.


SIDDHARTH RAMESH, IX A WAS PART OF THE INTERCONTINENTAL DOHA TEAM WHICH WON THE QATAR NATIONS CUPS2014 TENNIS TOURNAMENT ORGANIZED BY QATAR TENNIS FEDERATIONIN THE JUNIOR BOYS CATEGORY.
THE INTERCONTINENTAL DOHA TEAM BEAT THE TOP RANKED QATAR A NATIONAL TEAM IN THE CLOSELY FOUGHT FINALS WITH A SCORE OF 3-2.

******

Gallery

photo gallery icon
video gallery icon

Contact

Location Map

VISITS

105839